Traktaty o unikaniu podwójnego opodatkowania w Polsce

 

Polska podpisała z kilkoma krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTT), znane również jako umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTA). Umowy te mają na celu zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez inwestorów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój kraj zawarł z Polską jakiekolwiek umowy podatkowe, możesz zapytać polskich prawników lub rząd.
 
 
 
Poniżej znajduje się krótka lista niektórych krajów, które podpisały DTA z Polską:
 
 
 
Szwajcaria, Wielka Brytania, Zimbabwe, Singapur, Nowa Zelandia, Albania, Algieria, Cypr, Egipt, Liban, Niemcy, Meksyk, Izrael, Holandia, Sri Lanka, Hiszpania, Dania, Grecja, Japonia, Chiny, Estonia, Francja, Portugalia, Włochy , Indie itp. Lista jest nieskończona.
 
 
 
 Krótkie tło Polski
 
 
 
Wielu pamięta, że ​​w Polsce panował kiedyś reżim komunistyczny. Rząd był monopolistą nie tylko w polityce, ale także w działalności gospodarczej kraju. Było to w 1989 roku, kiedy w kraju odbyły się pierwsze wolne wybory. To wszystko zmieniło. Sposób prowadzenia interesów w tym kraju zmienił się. Solidna polityka pieniężna i systemy podatkowe zostały zakotwiczone. Wiele krajów przybyło, aby podpisać traktaty biznesowe z nowo zreformowanym państwem.

 

Podatek i podwójne opodatkowanie

 

Aby zrozumieć, czym jest podwójne opodatkowanie, musisz zrozumieć, czym jest podatek. Podatek jest obowiązkową składką finansową do dochodów państwa nakładaną przez rząd na podatników. Ma to na celu finansowanie wydatków rządowych i różnych wydatków publicznych. Podatki są pobierane od zysków biznesowych, dochodu pracowników lub dodawane do kosztów usług, towarów lub transakcji finansowych.
 
 
 
Jeśli chodzi o podwójne opodatkowanie, znane są dwie formy.
 
 
 
Ekonomiczne podwójne opodatkowanie: - ma to miejsce, gdy podatek jest naliczany dwukrotnie od tego samego źródła dochodu. Zwykle ma to miejsce, gdy dochód jest naliczany zarówno na poziomie osobistym, jak i korporacyjnym.
 
 
 
Podwójne opodatkowanie jurysdykcyjne: - Podatek jest nakładany przez dwa lub więcej krajów zgodnie z ich prawem krajowym, dotyczący tej samej transakcji lub dochodu w ich odpowiednich jurysdykcjach. Mówiąc najprościej, dzieje się tak, gdy ta sama osoba jest dwukrotnie opodatkowana od tego samego dochodu przez więcej niż jeden stan.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

 

Są to bardzo ważne instrumenty wykorzystywane przez interesariuszy przy próbie obniżenia kosztów prowadzenia biznesu w innym kraju niż ich własny. Od maja 2018 r. Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 80 krajami z całego świata. Umowa ma na celu głównie zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu dochodu i kapitału oraz:

 

  • eliminacja oszustw podatkowych i podatkowych;

  • wspieranie efektywności handlu transgranicznego;

  • ogólne ograniczenie podwójnego opodatkowania.

 

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania lub Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (DTA) pozwala na potrącenie podatku zapłaconego w jednym z 2 krajów z podatkiem należnym w drugim, jest to sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Traktat przyznaje również zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku od niektórych pozycji, takich jak tantiemy, zyski kapitałowe, dywidendy, odsetki i wiele innych, które są związane z transakcją przeprowadzaną między stronami związanymi z Układem o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 
 
 
Nie oznacza to, że w ogóle nie płaci się podatku, ale osoby fizyczne mogą być rezydentami podatkowymi w jednym kraju w danym momencie. W umowie DTA stosowane są dwa główne tryby: ulga podatkowa i zwolnienie z podatku. Oznacza to, że podatek może być pobierany w kraju zamieszkania, ale może być zwolniony z kraju, w którym powstał dochód. W innym przypadku rezydent może zapłacić podatek u źródła w kraju, w którym powstał dochód, podatnik otrzyma wówczas kompensacyjną ulgę podatkową w kraju rezydenta, aby wykazać, że podatek został już zapłacony. Gdy określony dochód podlega opodatkowaniu zgodnie z polską ordynacją w sprawie podatku dochodowego, ale istnieje obniżony podatek (zwolnienie) na mocy jakiejkolwiek umowy podatkowej, dochód podlega opodatkowaniu zgodnie z postanowieniami umowy podatkowej. Aby traktat zadziałał, oba organy DTA są zobowiązane do wymiany informacji lub ewidencji wpłat podatków od dochodu lub majątku rezydentów.

 

Korzyści z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

 

  • Wspierają wzrost gospodarczy, promując inwestycje z różnych krajów.

  • Wspiera rozwój małych firm, ale zapewnia, że uczciwi podatnicy nie płacą podatków w dwóch krajach.

  • Umacnia dobre stosunki gospodarcze i polityczne między różnymi krajami poprzez wolny i uczciwy handel.

  • Umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z obniżenia podatku od dochodu i majątku członków umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Wiele pracy, wiedzy i wysiłku włożono w opracowanie wszystkich tych polityk, ale dobra komunikacja między krajami może zapewnić, że osoby fizyczne i firmy nie będą unikać opodatkowania.

 

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.